Varis Tedavisi Samsun

Varis tedavisi Samsun, varislerin yol açtığı şikayetleri ve estetik sorunları ortadan kaldırmak için yapılan medikal veya cerrahi temelli uygulamalardır. Yazımızın devamında ‘’Varis tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Varis tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Varis tedavisi nedir?’’ ve ‘’Varis tedavisi ameliyatsız yapılabilir mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Samsun varis tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Varis Tedavisi Nedir?

Varis tedavisi, varisler nedeniyle bireyin deneyimlediği ağrı ve yanma gibi şikayetleri ortadan kaldırmak, varislerin yol açtığı görünüm sorunlarını gidermek ve böylece bireyin yaşam kalitesini arttırmak için başvurulan uygulamalardır.

Varis Nedir?

Varisler diğer adıyla dolaşım sistemi rahatsızlığının bacaklarda görülmesi kişinin yaşam standartlarını düşüren ve birçok aktiviteyi yapamamasına sebep olmaktadır. Cilt yüzeyine yaklaşan her damar varis olmamakla birlikte ciltte damarların görülmemesi de varisin yokluğunu bize göstermez.

Varisin temel tanısı elbette uzmanlar yani doktorlar tarafından konulur. Ancak, varisin sıklıkla belirtileri bize varis problemini gösterebilir. Varisler cilt yüzeyinde 1. Evrede görülmeyebilir. Yani kılcal damarlarda yer alan varisler cilt yüzeyinde belirgin olarak kendini belli etmeyebilir. Sızı, ağrı gibi şikâyetlerle doktorlara başvuran çoğu hastamız varis başlangıcıyla karşı karşıya kalmaktadır. Yine aynı şekilde her damar belirginleşmesi de varis başlangıcı olmamaktadır. Bu doğrultuda bende varis var varis çorabı alayım medikal ürün kullanayım gibi düşünceler son derece yanlıştır. Varisin kesin tanısı gözle görülür şekilde konulmaz yan ibareler doktorlar tarafından tespit edilirse varis tanısı koyulur. Bu doğrultuda varis olabileceğinden şüphelendiğiniz şikâyetlere müdahale etmeden önce doktora görünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Varis Neden Olur?

Varisin oluşum nedenini sayacak olursa gen, alışkanlıklar ve zararlı maddeler gibi yüzlerce sebep sayabiliriz. Tek başına bir neden olmayan bu tetikleyicilerin en önemlisi gen aktarımıyla gelenleridir. Ailede varis veya dolaşım bozukluğu varsa bireylerde varisin görülme oranı haliyle artacaktır. Bu nedenle, ailesinde varis veya dolaşım sistemi bozukluğu olanlar daima tehdit altındadır ve yaşamlarının ileriki zamanlarında varisle karşılaşmaması için hareketli bir yaşam tarzını belirlemelidir. Varis sadece gen aktarımıyla ortaya çıkan bir sorun değildir elbette. Ailesinde varis hikâyesi olmayan kişilerde de varisin görülme olasılığı fazladır. Varisin temelinde toplardamardaki kapakçıkların bozulması yatar. Toplardamarların görevini yerine getirememesi için de belli başlı birtakım nedenler olmaktadır. Çok oturmak veya sürekli ayakta kalmak gibi damarlara basınç yapan durumlar varislerin ortaya çıkışını tetikler. Kiloda bu hikâyeye etkilenince yük binen bacaklarda basınç da artar ve varisler daha da şiddetlenir. Zayıf kişilerde varislerin görüntüsüyle kilolu kişilerdeki varisin görüntüsü bu nedenle faklıdır. Varisi tetikleyen şeylerin başında elbette sağlığa zararlı maddeleri sayabiliriz. Damarları doğrudan etkileyen bu maddeler damarları gevşeteceğinden ve genişleteceğinden ötürü varise sebep olabilirler. Ancak, tek etken bu değildir

Varis Belirtileri Nelerdir?

Doktora gitmek için belli başlı ibareleri belirtmekte fayda var.

  • Gece yattığınızda dizinize ve eklem bölgelerinize kramplar giriyorsa varis başlangıcı şüphesi olabilir. Ancak huzursuz bacak sendromuyla karıştırmamakta fayda var. Kramplar kısa süreli ancak etkilidir. Huzursuz bacak sendromunda ağrı gece uyurken olur ve aşırı şiddetlidir. Varis krampları ise gece olabileceği gibi günün herhangi bir zamanında da meydana gelebilir.
  • Cilt renginde değişiklikler de varisleri düşündürebilir. Ancak, yediğimiz besinlerden tutunda güneşin etkilerine kadar geniş bir neden cilt rengi üzerinde değişiklikler yaratabilir.
  • Damarların belirginleşmesi ve renk değişimi de varislerin belirtileri arasında sayılabilir. Mor renkten siyah renge kadar farklı renkte görülen damarlar varislerin bize derecesi hakkında da bilgi vermektedir. Örneğin, ayak bileğinde görülen yaralara eşlik eden siyahlaşmış damarlar 5. Ve 6 derecedeki varislerin varlığını işaret etmektedir.
  • Yeşil renkli boğumlu bir görünüme sahip olan varisler, 4. evrede olan varislerdir. Toplardamar varisleri olarak da adlandırabileceğimiz bu varis türü büyük boy varislerdendir.
  • Yanma da varislerin en temel belirtilerindendir. Ayakaltı, topuk ve parmak arası yanma şikâyeti sıklıkla zaman zaman ortaya çıkmakta ancak şiddetli olmaktadır. Soğuk kompres ve masajla hafifleyen bu şikâyetlerin çözümlenmesi için tedavi şarttır.

Varis belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bu belirtileri deneyimleyen bireyler kesin teşhis için mutlaka bir varis doktoruna başvurmalıdırlar.

Varis Kimlerde Görülür?

Varis hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Bununla birlikte kadınlarda daha sık görülmektedir. Hamile kadınlarda, hormon bozukluğu sorunu yaşayan bireylerde, hormon ilacı kullanan kişilerde ve uzun süre boyunca ayakta durmak zorunda olan veya bu şekilde çalışan bireylerde varis daha sık görülebilmektedir.

Varis Tedavisi Ameliyatsız Yapılabilir Mi?

Varis tedavisi kapsamında hem cerrahi hem de cerrahi içermeyen medikal tedaviler gerçekleştirilebilir. Ameliyatsız varis tedavileri arasında lazerle varis tedavisi, skleroterapi ile varis tedavisi ve köpükle varis tedavisi gibi son derece etkili uygulamalar bulunmaktadır.

Varis Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Varis tedavisinin süresi, tedavi sırasında kullanılan uygulamanın türüne ve varisin ne kadar ilerlemiş olduğuna göre değişiklik gösterebilir. Ameliyatla yapılan tedaviler genellikle birkaç saat içerisinde tamamlanır, lazer tedavisi 1 ila 2 seans sürebilir ve varis çorabı gibi araçlarla yapılan tedaviler ise aylarca devam edebilir. Doktorunuz size özel bir tedavi planlaması hazırladıktan sonra varis tedavisinin tahmini süresi hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

Varis Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde teknoloji hızla ilerliyor ve tıbbı alanda bu teknolojinin gelişimi sağlık problemi yaşayan hastalara deva olarak sunuluyor. Varis tedavisinde son yöntem olan lazer, radyofrekans, yapıştırıcı (sealing ajan) gibi endovenöz yöntemler ile tedavi günümüz teknolojisinin nimetleridir. Bugün onlarca hastalığın tedavisi endovenöz yöntemlerle mümkün olmakta ve hastalar kısa sürede sağlık problemlerinden kurtulabilmektedir. Damarlara direkt olarak etki eden lazer, radyofrekans ve yapıştırıcı yöntemi de varis tedavisi üzerinde olumlu sonuçlar almamızı sağlıyor. Birçok araştırma sonucunda varis tedavisi üzerindeki en etkin yöntem olarak ifade edilen endovenöz varis tedavisi merkezimizde uzun yıllardır yapılmaktadır.

Varisin derecesine ve sıklığına göre seçeceğimiz yöntemlere ek olarak diğer yöntemlerde denenebilir. Mikro kesiklerin mümkün olmadığı durumlarda skleroterapi yöntemiyle varis tedavisi desteklenebilmektedir.

Samsun Varis Tedavisi Fiyatları

Samsun varis tedavisi fiyatları, varisin hangi yöntemle tedavi edildiğine, tedavinin detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button