Kılcal Varis Tedavisi Samsun

Kılcal varis tedavisi Samsun, vücudun çeşitli bölgelerindeki kılcal damar varislerinin giderilmesi ve bölgedeki estetik olmayan görünümün ortadan kaldırılması amacıyla yapılan tedavidir. Yazımızın devamında ‘’Kılcal damar varisi tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Skleroterapi ile kılcal damar varisi tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Lazer ile kılcal damar varisi tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Kılcal damar varisi tedavisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Samsun kılcal varis tedavisi hakkında detaylı bilgi için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Kılcal Varis Tedavisi Nedir?

Kılcal varis tedavisi, varisli kılcal damarları tedavi etmek, yol açtıkları şikayetleri ve estetik sorunları ortadan kaldırmak için yapılan uygulamalardır. Kılcal varis tedavisi günümüzde en sık skleroterapi ve lazer tedavisi gibi ameliyatsız uygulamalar ile gerçekleştirilmektedir.

Kılcal Varis Nedir?

Kılcal damar varislerinin ortaya çıkmasında kesin bir sebep olmamakla birlikte tetikleyenleri vardır. Erkeklerde alkol kullanımının sıklığıyla kılcal damar varisleri arasında korelasyon bulunsa da net bir şey söylenmemiştir. Gözle görülemeyecek kadar kılcal damar varisleri sıklıkla %90 herkeste bulunur ancak bu varislerin şiddetlenmesiyle varisi daha net tanımlayabiliriz.

Estetik açıdan da kötü görüntüye sebep olabilen kılcal damar varislerin tedavi edilmediğinde ciltte çatlamalar oluşturduğu da görülmektedir. Kılcal damar varisleri deri yüzeyine yakın ince damarların daha da belirgin hale gelmesiyle kendini belli etmeye başlar. Uyluğun arka ve yan taraflarında veya diz altında oluşan kılcal damar varisleri damarların genişlemesiyle ilgilidir. Kadınlarda daha sık görülen kılcal damar varisleri kendiliğinden de oluşabilir yine kendiliğinden de kaybolabilirler.

Kılcal Damar Varisleri Neden Olur?

Kesin sebebi budur diyemeyeceğimiz birçok etken ve faktör kılcal damar varislerinin ortaya çıkışını tetikleyebilmektedir.

Doğum kontrol haplarının da kılcal damar varisleri üzerinde etkisi olduğu araştırmalar tarafından ortaya konulmuş ihtimaller içerir. Aynı zamanda kilo problemi olanlarda, uzun süreyle ayakta kalanlarda ve ailesinde varis şikâyeti olanlarda kılcal damar varislerinin görülme olasılığı artmaktadır.

Kılcal Varis Belirtileri Nelerdir?

Kılcal varis belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Her hastalık gibi kılcal varis hastalığı da birtakım belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıktığı ilk andan itibaren yavaş yavaş kendini belli eden kılcal damar varisleri gözle görülür hale renk değişimleriyle gelir. Kırmızı ve mor olarak izlenen kılcal damar varisler kimi zaman ağrı sızıya sebep olmazken, bazen de yanma ve sızıyla ortaya biran da çıkabilmektedir. Yıllarca bacaklarındaki ağrı, yanma ve şişlikten şikâyet eden çoğu kişi varislerinin ilerlediğini düşünse de çoğu varis tanısı kılcal damar varisi olarak konulmaktadır.
  • Kılcal damar varisleri diğer türlü varislerden çok daha masum özelliklere sahip bir damar hastalığıdır. Damarların genişlemesiyle ortaya çıkan kılcal damar varisleri korkulacak türden değildir. İlaç tedavisiyle hemen çözümlenebilen kılcal damar varisleri hızlıca iyileşme kaydederler.
  • Gün içinde yorgunluk hissinin artışı ve oturma isteğinin oluşması da kılcal damar varisi oluşumunun ilk adımları olabilir. Uzun süre oturmak ya da ayakta kalmakla başlayan bilek ayak ağrılarına sızı eklenirse kılcal damar varislerinden şüphelenilir.
  • Kramplarda kılcal damar varislerinin belirtisi arasında gösterilebilir. Gece giren kramplar daha çok girdiği alana göre kılcal damar varislerini düşündürebilmektedir.
  • Şişlik olarak tarif edilen ödem oluşması da kılcal damar varislerinin temel belirtilerindendir.

Kılcal damar varisleri belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Kılcal Varis Hangi Bölgelerde Görülür?

Orta ve büyük varislerden çok daha az şiddetli ve görüntüsü olan bir varis türüdür. Kılcal damar varislerinin ortaya çıkmasında en çok rastlanılan ortak bulgu alkol tüketimidir. Yüzlerde ve deride alkol tüketimine bağlı olarak belirginleşen damarlar kılcal damarlardır ve dolayısı ile alkol ile kılcal damar varisleri arasında yakın bir ilişki kurulmaktadır. Kadınlarda daha çok bacak bölgesinde izlenilen kılcal varisler çok belirgin de olabilir. Belirgin olduğu durumlarda ise kıyafet seçiminden ayakkabı seçimine kadar kadınları kısıtlayan varisler yaşam kalitesini bozabilmektedir.

Kılcal Varis Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kılcal varis tedavisinin süresi, tedavi sırasında kullanılan yönteme göre değişiklik gösterebilir. Lazer tedavileri 15 ila 60 dakika kadar sürerken, skleroterapi uygulamaları ise genellikle 30 dakikadan kısa bir süre içerisinde tamamlanmaktadır.

Kılcal Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kılcal damar varis tedavisinde şikayet ön plandadır. Sorun estetiksel görüntüyse skleroterapi ve lazer yöntemleriyle çözümlenebilir. Bacaklarda görülen kılcal varislerin ağrılı, sızılı ve kaşıntılı olması temel sorunsa ilaç tedavisi, varis çorapları gibi alternatif varis tedavileri denenebilir.

Skleroterapi Kılcal Varis Tedavisi Nedir?

Kılcal varis tedavisinde en yaygın kullanılan tedavi yöntemi skleroterapi yöntemidir. Damarları büzmeye ve küçültmeyi hedefleyen bu tedavi yöntemiyle kılcal varis tedavisi başarılı olarak sonuçlanmaktadır. Çok ince iğnelerin damar içine girip ilacı enjekte etmesiyle süren kılcal varis tedavisi sadece kozmetik amaçlarla yapılmayıp hastanın sızı, ağrı şikâyetlerini ortadan kaldırmak için de yapılır.

Skleroterapi Kılcal Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hasta ayakta durur pozisyona alınarak kılcal damarlar işaretlenir. Tedavinin planlanmasının ardından hasta bu kez uzanır ve bacağını hafif yükseğe kaldırır. Büyüteçlerle birlikte kılcal damarların içerisinde damar büzücü ilaç enjekte edilir. Enjekte edilen maddenin daha iyi etkileşim göstermesi adına elastik bandajlarla bacak ilgili uzmanlar tarafından sarılır. 30 dakika kadar süren skleroterapi tedavisi hastanın kılcal damar varislerinin yaygınlığına göre tekrarlanabilir.

Lazerle Kılcal Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer tedavileri bugün hemen hemen her alanda ve hastalıkta en iyi tedavi yöntemleri arasında gösterilebilir. Kılcal varislerde oldukça başarı sağladığımız lazer tedavileri her hastaya uygulanabiliyor olmasıyla da tercih sebebi Dış lazerin kullanıldığı bu tedavide amaç derideki kılcal damarların yakılmasıdır. Skleroterapinin başarısız olduğu durumlarda ve çok küçük boyutlardaki kılcal damarlarda lazer tedavisi %90 başarı oranına sahiptir.

Lazer en yaygın tedavi yöntemlerinden birisi olsa da uzmanlar tarafından yapılması gereken tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Güvenmediğiniz ya da uzman olmayan kişilere kılcal varislerinizi tedavi etmesi için lazer tedavisi yapmasına izin vermeyin. Zira, deride iz bırakan yaralara yol açabilen lazerin kullanımı ancak ve ancak uzmanlar tarafından yapıldığında tehlikesiz bir tedavi yöntemidir.

Samsun Kılcal Varis Tedavisi Fiyatları

Samsun kılcal varis tedavisi fiyatları ve kılcal damar varisi tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button