Varis Nedenleri Nelerdir?

Damar genişlemesi olarak sıklıkla adlandırılan varisler kılcal ve toplardamarın genişlemesiyle ortaya çıkan görüntü ve ağrı şikâyetleri olarak da adlandırılabilir. Kişinin konforunu ve günlük yaşantısını oldukça etkileyen varisler hem de estetik açıdan problem teşvik etmektedir. Her yıl binlerce kişi varisleri sebebiyle birçok medikal ürünü denemekte ve ortaya çıkan görüntüyü kamufle etmeye çalışmaktadır. Varisin nedenini ve temel sebebini çözmedikçe varisleri kamufle etmek ya da medikal ürünlerle çözmek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle ilk olarak varisin nedenlerini bilmekte fayda var.

Varis Neden Olur?

Ayakta çalışmak, yorgunluk, kilo gibi varise sebep olan faktörler olsa da biyolojik olarak varisin nedenlerine göz atmak gerekir.

  • Toplardamar Kapakçıklarının Bozulması Varisin Başlangıcı Demektir

Varisin temel sebebi toplardamardaki kapakçıkların bozulması olarak ifade edilebilir. Kirli kanı tutmaya yarayan bu dokuların formunun bozulması sonucuna kalp ve akciğere taşınması gereken kirli kan bacakta yer alan damarlarda beklemektedir. Damarda kalan kirli kan zaman içerisinde damarların genişlemesine neden olmakta ve bunun beraberinde de ağrıyı getirmektedir. Toplardamar kapakçıklarının bozulmasıyla başlayan varis halk arasında sıklıkla kramp, kaşıntı ve ağrı şikâyetiyle ifade edilir.

  • Uzun Süre Oturarak Çalışmak 

Uzun süre oturarak çalışıyorsanız varis tehlikesi altındasınız demektir. Hareketsiz kalan bacaklarda kan akışı durma noktasına geleceği için basınç başlar. Zaman içerisinde ortaya çıkacak varisleriniz olsun istemiyorsanız ara sıra oda içerisinde yürümeli ya da ayaklarınızı hareket ettirmelisiniz.

  • Genetik (Ailesel) Nedenler

Damar duvarlarının zayıflığı genetik olarak anne ve babanın genlerinden kolayca çocuğa aktarılmaktadır. Ailenizde varis problemi yaşayan varsa siz de varis problemi yaşayabileceğinizi aklınızda bulundurun. Genetik faktörler varislerin oluşumunda doğrudan etkili olacağı için varisten korunma yöntemlerini bilmenizde fayda var.

  • Kabızlık (Konstipasyon)

Nadir sebepler arasında sayılabilecek kabızlıkta varis oluşumunda etkilidir. Hemoroid, gibi damar hastalıklarına eşlik edebilen varislerden kurtulmak için basıncı minimuma indirmelisiniz. Bu tür rahatsızlıklar ıkınma sebebiyle basınç oluşumuna sebep olur ve damarları genişletir bacaklarla bağlantılı olan bu damarlarda varis görülme olasılığı artar.

  • Kilo Alımı Varisle Doğru Orantılı

Varislerin ortaya çıkmasındaki bir diğer sebep bilindiği üzere kilo alımıdır. Bacaklara fazla yük binmesiyle ortaya çıkan varis probleminin temelinde fazla kilolar yer almaktadır. Varis şikâyetinden yakınıyorsanız ilk olarak acilen kilo vermeli ve basıncı minimuma indirmelisiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button