Varis Nedir?

En temel ifadeyle toplardamarların genişleyip kıvrıntılı ve kabarık bir hal almasına varis ismi verilmektedir. Bazen örümcek ağı (spider veİn) şeklinde görülebilir. Varis, toplar damar yetmezliğinin bir işaretidir. Toplar damarlar kanı kalbe taşırlar ve kan akışının kalbe doğru tek yönlü olması için kapakçıklar içerirler. Toplar damarlarda oluşan aşırı basınç ve tıkanıklık bu kapakçıklardan geriye doğru kaçaklar oluşmasına neden olur ve sonuçta varisler oluşur. Varisler sıklıkla bayanlarda görülse de erkeklerde de görülme olasılığı oldukça fazladır. Bacakların alt kısmında ortaya çıkan varisler her iki cinsiyet için sağlığın bozulması anlamına gelirken aynı zamanda estetik açısından iki cinsiyet için önemli problemlerdendir. Bacaklarda oluşan varislerinden rahatsız olan bayanlar birçok çözümü denemekte ve bu sorunu ortadan kaldırmak için çok uğraşmaktadırlar.

Varis Çeşitleri

  • Telenjektazi : Çapı 1 mm den küçük varisler
  • Retiküler ven: çapı 1-3 mm arasında olan varislerdir
  • Varikoz ven: çapları 3 mm den geniş olan toplar damarlardır

Varisler ilerledikçe, tedavi edilmezlerse hastalar ayakkabı giyememekten, şişlikten ve ağrıdan sürekli yakınırlar. Eğer tedavi edilmezlerse ciltte renk koyulaşması oluşur. Hastalar bacaklarındaki iyileşmeyen yaralar ile mücadele etmek zorunda kalırlar.

Varisiniz Varsa Nelere Dikkat Etmeli?

  • Sıcaklık varisin temel düşmanıdır. Sauna, kapalı hamamlar, kaplıcalar ve küvetler sıcak olduğu takdirde varisinizi azdırabilir. Zira sıcaklığın genişlettiği damarlar ağrı ve sızı yapmaya başlayacağı için varisiniz varsa kesinlikle sıcak sudan uzak durmanızda fayda var.
  • Bayanların en sık yaptığı hata varis problemi varken topuklu ayakkabı giymektir. Varislerinizin ilerlemesine ve sizi rahatsız etmesine sebep olan topuklu ayakkabılardan varis tedavisi boyunca uzak durmalısınız.
  • Kanın damarlarda dolaşım yapması varislerinize iyi gelecektir. Bu nedenle spor faaliyetlerine varisim var ağrır diye ara vermek yerine devam edin. Yüzme gibi spor aktiviteleriyle varis şikâyetlerinizi minimuma indirmek sizin elinizde.
  • Varisin nedenleri arasında gösterilebilen kilo probleminize acilen çözüm bulun. Ayaklara ve bileklere çok yük bindiği için varisleriniz artabilir hatta sizi normalden daha fazla rahatsız edebilir. Bu nedenle kilo verirseniz varisleriniz iyileşmeye başlayacaktır.
  • Dolaşım bozukluğunun sebep olduğu varislerin bir diğer düşmanı dar pantolon veya giysilerdir. Rahatça hareket edemeyen bacaklarınız şişmeye başlayacak ve ağrılarınız başlayacaktır.
  • Kabızlık varisi artırır ve kabızlık şikayetini engellemek için her gün en az 30 gram lif almalısınız.

Varisten Kurtulmak Mümkün Mü?

Tamamen geçer diye kesin konuşamamakla birlikte varislerinizi ortaya çıkaracak faktörleri yapmazsanız varis şikayetleriniz minimum seviyede seyredecektir. Ayaklar yukarda uyumak, soğuk suyla masaj yapmak ve varis çorabı giymek şikayetlerinizi önemli ölçüde azaltacaktır. Tedavi edilmeyen varisler sizin konforunuzu bozacağından mutlaka bir doktora gitmeli ve tedavi seçeneklerini denemelisiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button