varis belirtileri nelerdirVaris Belirtileri Nelerdir?

Her yıl binlerce kişinin hastanelere ağrı ve sızı şikâyetiyle başvurmasıyla tanısı koyulan varisler sadece kozmetik açıdan değil sağlığımızı da oldukça tehdit etmektedir. Dolaşım sistemi problemlerine neden olabilen varisler tedavi edilmediğinde istenmeyen birçok durum ve rahatsızlıkla karşımıza çıkabilir. Varislerin belirtilerini tanıyarak ilk aşamada varislerin seviyesini minimuma indirmek bizim elimizde. Kendi bakımlarımızı doktorların önerisiyle yaparak varis ağrısı, varis sızısı gibi varis şikâyetlerinden kurtulmak mümkün.

Damarların genişleyerek boğumlu hale gelmesiyle ortaya çıkan görüntüler varis olarak bilinmektedir. 1. Derecede sıklıkla görüntüsü olmayan varisler birçok belirtiyle size sinyal verir.

Uzun süre ayakta ya da oturarak çalışma, hareketsizlik ve kilo gibi çeşitli sebeplerle ortaya çıkan varisleri tanımak aslında çok kolay. Peki, varis belirtileri nelerdir, varisleri nasıl tanıyabiliriz? sorularının yanıtları işte bu yazımızda.

Varisi Nasıl Anlarız?

  • Derece varisinizde görüntü olmadığı için ilk etapta varislerinize kesin tanı koymak mümkün olmayacaktır. Ağrı ve sızıdan şikâyet eden 1.derece varisi olan kişiler için evde istihbarat, hareket etme gibi öneriler sunulabilir.
  • Varisin başlangıcının ve seviyesinin artmasını gösteren mavi ve mor damarların deri yüzeyinde görülmesiyle varislerin tanısı konabilir.
  • Ağrı ve sızının artışı da varisin en yaygın belirtileri arasındadır.
  • Yanma, zonklama, şişme ve kas ağrıları da varis şikayetleri arasında sayılabilir.
  • Uzun süre oturma ya da ayakta durma sonrasında alevlenen yanma ve şişkinlikler de varis belirtilerindendir.
  • Damarların kaşınması ve yanması durumu da varislerin ileri aşamasında karşımıza çıkmaktadır.
  • 5 veya 6.cı derece varislerde sıklıkla karşılaşılan yaraların iyileşmemesi ve yaraların oluşumu varisi bize net şekilde göstermektedir.

Damarlarda Mavi-Mor Renk Değişimi

Varis damarların yapısını bozan ve damarları genişleten bir rahatsızlıktır. Kan dolaşımının olumsuz olarak etkilendiği bu hastalık sonucunda oksijen miktarı azalmış kanlar damarda birikmektedir. Toplardamar kapakçıklarının işlevini yerine getirmemesiyle de ilgili olan bu durum damarlarda renk değişimine sebep olmaktadır.  “Bacaklarımdaki damarlar belli oluyor, bacak damarlarım mavi mor gibi “ şikâyetler varisin en önemli belirtileri arasındadır.

Damarlarda Kaşıntı

Varisin belirtileri arasında sayabileceğimiz damarlarda kaşıntının temel sebebi damarların şişmesi sonucu derinin gerilmesidir. Derinin gerilmesiyle ortaya çıkan kaşıntı ve yaralar varislerin varlığını işaret eden belirtilerdendir.

Yanma Sorunu

Ayakta kalma veya hareketsiz kalma sonucunda varislerin ağrı yapmasıyla ortaya çıkan yanma sorunu varis belirtileri arasında sayılabilir. Zaman zaman ağrısı şiddetlenen varis hastaları ayak tabanlarının yandığını ifade etmektedirler.

Doktora Sorun!
Call Now Button