Köpükle Varis Tedavisi Samsun

  Köpükle varis tedavisi Samsun, varisli damarların sklerozan adı verilen özel bir madde sayesinde ortadan kaldırılmasına olanak sağlayan, ameliyatsız varis tedavisi uygulamasıdır. Yazımızın devamında ‘’Köpükle varis tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Köpükle varis tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Köpükle varis tedavisinin avantajları nelerdir?’’ ve ‘’Köpükle varis tedavisi Samsun nedir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Samsun köpükle varis tedavisi hakkında detaylı bilgi için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Köpükle Varis Tedavisi Nedir?

  Köpükle varis tedavisi, köpük skleroterapi olarak da bilinen ve varislerin ameliyatsız bir şekilde tedavi edilmesine imkan sağlayan, başarılı bir tedavi uygulamasıdır. Orta boy varislerde sıklıkla kullanılan köpük tedavisi varisin yok edilmesinde son derece etkin rol oynamaktadır. Kılcal ve orta boy (retiküler) varislere uyguladığımız varis köpük tedavisi damar kapatıcı ilacın (sklerozan) damara verilmesine denir. Sıvı ya da köpük şeklinde hastaya enjekte edilen köpükle varis tedavisinin belli başlı kriterleri vardır. Hastadan hastaya değişen uygulamaları olan köpükle varis tedavisi sıvı ya da köpük olarak 2 şekilde damara enjekte edilir. Bu noktada, uzman doktorlar tarafından yapılması gereken bu tedavide doktor seçimi son derece önemlidir.

  Varis Nedir?

  Kalbe ulaşan toplardamarların oksijenden yoksun kalmasıyla damarlarda genişleme yani dilatasyon oluşumu varisin temel sebeplerindendir. Uzama yani elengasyon, kırılma yani tortuosite de toplardamarlardaki varislerin artmasını tetikleyen durumlardandır.

  Genişleme, uzama ve kırılma aşamalarıyla birlikte vücuttaki yani toplardamarların içindeki kan yukarıya çıkamaz hale gelir. Toplardamar kapakçıkların bozulması anlamına gelen bu durum sebebiyle damar içerisinde kirli kan birikir ve geriye kaçar. Ayakta olan bir insanda toplardamar içinde yaklaşık 15 mm cıva düzeyinde normal bir basınç 50- 90 mm cıvaya çıktığında varis şikâyetleri ortaya çıkar. Yürüyüş ile düşüşe geçen bu cıva mm miktarı oturunca minimum seviyelere inebilir. Variste egzersizin önemi işte bu noktada çıkmaktadır. Egzersiz ile %80 ila 90 arasında düşen bu basınç hastayı rahatlatmakta çok etkilidir.

  Varis Nedenleri Nelerdir?

  Tüm rahatsızlıklar gibi varisin nedenlerini de bilmeden tedavisi mümkün olmamaktadır. Genetik faktörler mi ya da alışkanlıklar mı varisi tetikliyor önce bunu öğrenmek ve buna göre varisi ameliyat olmadan tedavi etmek gerekir. Varisin en yaygın belirtilerine bakacak olursak;

  • Hareketsizlik: Kilo gibi bir sürü rahatsızlığın temelini atan hareketsizlik varis hastalığının da temel sebepleri arasında gösterilir. Hareket etmeyen bacaklarda kaslar çalışmaz ve var olan basınç dağılamaz. Dolaşım sistemi bozukluğu yaşayan toplardamarlarda basınç sebebiyle bozulur ve görevini yerine getiremez. Kanın birikmesi ve geriye kaçmasıyla varisin ilk belirtileri cilt üzerinde belli olmaya başlar. Bu nedenle varisten kurtulmak ve bir daha varisle karşılaşmak istemiyorsak düzenli olarak yürümek veya spor yapmak gereklidir.
  • Varisin ana sebeplerinden birisi de kilodur. Zayıf kişilerde de görülebilen varis kilolu kişilerde şiddetini arttırmaktadır. Ayaklara yük binmesiyle basıncın daha da arttığı varis hastalığında kilo baş düşmandır. Varisiniz varsa veya yakınlarında varisi olanlarda kilo sorunu da varsa ilk olarak fazla kilolardan kurtulmak son derece önemlidir. Varisin tamamen çözümü kilolu kişilerde kilo vermek de değildir. Oturma alışkanlıklarından zararlı madde kullanımına kadar her faktörü göz önüne almalı ve bunlar terk edilmelidir.
  • Gen aktarımı da varisin ana sebepleri arasında sayılabilir. Birçok hastalık bilindiği üzere genlerden bize geçmektedir. Yüz yıllar öncesinde dahi görülen varis hastalığı günümüzde etkisini hala devam ettiriyorsa bu gen aktarımıyla alakalıdır. Genlerinizde veya akrabalarınızda varis ya da dolaşım sistemi rahatsızlığı varsa kendinize ve ailenize dikkat etmenizi öneriyoruz.
  • Zararlı alışkanlıklar da varislerin temel sebeplerindendir denebilir. Damarları gevşeten ya da formunu bozan bu maddeler varisi tetikleyebilmektedir. Fonksiyonlarını kaybeden damarlar varisin ortaya çıkışını elbette hızlandırmaktadır.

  Varisin Belirtileri Nelerdir?

  Varis belirtileri her insanda aynı belirtileri taşıyacak diye bir şey yoktur. Her bireyde farklı belirtiler veren varis genellikle birtakım belirtilerle kendini açığa vermektedir. Doktorlar tarafından ancak anlaşılabilen bu belirtiler birçok rahatsızlıkla karıştırılabiliyor. Doktora gitmekten korkan kişiler kulaktan duyma yöntemleri ve ilaçları deneyerek var olan varislerindeki şikâyetleri arttırabiliyor. Bu doğrultuda sağlığın tehlikeye atılması söz konusu olduğundan dolayı varisten şüpheniz varsa acilen doktora görünmenizi mutlaka önermekteyiz.

  • Varisin belirtileri arasında sayabileceğimiz en önemli belirti ciltteki damarların renk değişimidir. Normal bireylerde mavi veya açık yeşil olan bu damar rengi varisle birlikte kırmızı, mor, koyu yeşil hatta siyah renklere dönüşebilmektedir. Her damar rengi bize varisin derecesinin ne olduğunu türünün ne olduğunu çok açık şekilde ifade etmektedir. Örneğin ince kırmızı çizgiler kılcal damar varisleri olarak bize kendini belli etmektedir ve kılcal damar varisleri kısa süre içinde ortadan kaybolabilmektedir. En masum varis türlerinden olan kılcal damar varisleri asla ilerlemez ve ameliyat gerektirmezler. O nedenle varisin çeşidini bilmeden varise müdahale etmekte çok mantıklı olmayacaktır.
  • Yanma genelde ileriki evrelerde ortaya çıkabilmektedir. Topukların altı, arkası ve parmak aralarında renk değişimi olarak ortaya çıkan varisler yanmayla kendini belli ederler. Yaraların iyileşmemesiyle de kesin tanısını koyacağımız varisler böylelikle kendilerini belli ederler.
  • Kaşıntı da damarlardaki kanın birikmesi ve ilerlemesiyle ilgili bir durumdur. Dönemsel olarak kaşıntıların arttığı da birtakım nedenlere bağlı olsa da variste kaşıntı sık rastlanılmaktadır.

  Köpükle Varis Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  Köpüklü varis tedavisinin avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Komplikasyonları yani yan etkileri son derece sınırlıdır.
  • Neredeyse tüm varis türlerinin tedavisinde kullanılabilir. Yalnızca kılcal damar varisleri için önerilmemektedir.
  • Cerrahi işlemler içermez.
  • Dikiş izi kalmaz.
  • Anestezi gerektirmez, bu yüzden de anesteziye bağlı ortaya çıkabilecek yan etkiler görülmez.
  • İyileşme süreci yoktur, aynı gün iş hayatına dönülebilir.

  Köpükle varis tedavisinin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Köpükle Varis Tedavisi Samsun Ne Kadar Sürer?

  Köpükle varis tedavisi Samsun genellikle 30 ila 60 dakika kadar sürmektedir. Bununla birlikte tedavinin süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Doktorunuz tahmini tedavi süresi hakkında sizi bilgilendirecektir.

  Köpükle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Köpükle varis tedavisi son derece avantajlı bir varis tedavisidir. Çünkü, her tür varise uygulanabilen varis köpük tedavisi oldukça konforludur. Mikro kesilerin yapıldığı lazer tedavilerini alamayan hastalarda son derece etkili olan köpük tedavisi hem iz olmaması hem de konforlu olduğu için hastalar tarafından da tercih edilmektedir. Kılcal damar varislerinde köpüksüz skleroterapi tercih edilse de doktorun kararına göre köpüklü varis tedavisi de uygulanabilmektedir.

  Büyük varis tedavilerine destekleyici olarak doktorların önerisiyle yapılan köpük tedavisi görüntü üzerinde oldukça etkilidir. Varisin görüntüsünü minimuma indiren hatta yok eden köpük tedavisi günümüzde hem hastalar hem de doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

  Samsun Köpükle Varis Tedavisi Fiyatları

  Samsun köpükle varis tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button